niedziela, 21 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (inaczej Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, a ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w  Bangladeszu, gdzie w roku 1952 zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z ponad 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od roku 1950 zanikło już 250 języków. Według czarnego scenariusza do końca XXI wieku przetrwa jedynie 10% liczby używanych dziś języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

  Czy wiecie ,ile jest odmian języka polskiego? Co to jest dialekt,a co gwara? Czym jest grypsera? Czy istnieje język kaszubski?   Dlaczego w naszym języku mamy dwa oznaczenia na jeden dźwięk- "rz" i "ż". Czym różnią się grule od kartofli?  

Zachęcamy do wzięcia udziału w grach językowych  i innych zajęciach z okazji Dnia Języka Ojczystego organizowanych przez nauczycielki języka polskiego .

I jeszcze mały konkurs: JAK ZASTĄPIĆ SFORMUŁOWANIE  " Breaking news"  polskim odpowiednikiem? Poważnie i niepoważne pomysły proszę kierować  do pani Beaty Ciesielki- Piątek, korzystając z dziennika elektronicznego.