piątek, 29 listopada 2019

Białe złoto!

W ramach prowadzonej w klasie drugiej innowacji przyrodniczej " Dlaczego? Po co ? Jak? - odkrywamy świat! "uczniowie dowiedzieli się jaką rolę kiedyś pełniła sól, poznali proces pozyskiwania soli z solanki, wirtualnie zwiedzali wnętrze kopalni soli w Wieliczce. Potem przeszli do działania, każdy założył swoja własną hodowlę kryształków soli. Niektórzy eksperymentowali co zaowocowało ciekawymi kryształkami, zobaczcie sami :)





czwartek, 28 listopada 2019

Bajki arabskie.

Drugoklasiści wybrali się dzisiaj do Wilii Decjusza. W miłej atmosferze pięknych starych wnętrz brali udział w Festiwalu Wielokulturowym, w ramach którego słuchali czytanych bajek arabskich.







Pierwszoklasiści pasowani na CZYTELNIKÓW!

26 listopada 2019 uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i dołączyli do licznego grona poważnych czytelników :).



W świat książkowych opowieści naszych najmłodszych wprowadziły uczennice klasy 8b, które z dużym talentem wcieliły się w postacie z bajki „Czerwony Kapturek”

środa, 27 listopada 2019

Bist du gut drauf? - dialogi klasy 7 DSD

Uczniowie klasy 7a napisali i zaprezentowali bardzo pomysłowe i wesołe dialogi. Wyrażali swoje emocje w języku niemieckim i opowiadali w jakim są nastroju.
Deutsch macht Spaß!






poniedziałek, 25 listopada 2019

Święto Poezji

Od kilku lat jesienią nasza szkoła staje się jakby bardziej rozpoetyzowana,a to za sprawą Święta Poezji. W tym roku szukaliśmy w wierszach tropów krakowskich. I tak 21 listopada odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski -  można było recytować wiersze poetów związanych z Krakowem albo wykonać piosenkę.

                                                                   Jury w składzie:
   Pani vicedyrektor Małgorzata Kruk, Pani Dorota Szydło i Pani Katarzyna Kowalska-Kania         
   wydało następujący werdykt:

                                           klasy 4-6    I miejsce - Sophia Pradelle, kl.5a
                                                             II miejsce- Maja Poziemska ,kl.5a
                                                              wyróżnienie- Jerzy Kalęba, kl.4a
                                          klasy 7-8    I miejsce- Julia Jawor, kl.8b
                                                             wyróżnienie- Jan Olszewski, kl.7c

Szczególne podziękowania za wyjątkowe wrażenia artystyczne kierujemy do : Pani Katarzyny Kowalskiej -Kani (gitara,śpiew). Mai Kani ( flet) i solistki- Martyny Juszczak,które wykonały piosenkę Marka Grechuty "Dni,których nie znamy".

A w czasie przerw trwało głosowanie na najpiękniejszy wiersz  z wątkami krakowskimi. Na wielu drzwiach pojawiły się wiersze i informacje o miejscach,o których można w nich przeczytać. Dziękujemy uczniom klasy 7c za przygotowanie tej prezentacji,przeprowadzenie głosowania i ogłaszamy,że: najładniejszym wierszem o Krakowie został.... utwór K.I.Gałczyńskiego   "Zaczarowana dorożka", a nagrodę dodatkową wylosował  Michał Gołaś z kl.5c.

Gratulujemy,zapraszamy do zabawy za rok i zachęcamy do czytania poezji! Nagrody już wkrótce :)


                   









                                                           "

                                                                             
                                                   

Światowy Dzień Misia

            Dzisiaj uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Misia:). Najmłodsi z własnoręcznie zrobionymi maskami misiów i pluszakami w dłoniach oglądali prezentację na temat historii pluszowego misia.Jedna Pani też nam się w misia zamieniła ! Ciekawe czy zgadniecie, która? Każdy w swojej klasie uczestniczył w grach i zabawach związanych z kodowaniem w misiowym stylu. Do klas pierwszych zawitały też tajemnicze "Misie" z klasy siódmej, proponując wspólne zabawy. Szczęściarze mogli liczyć na słodkie misiowe co nieco.... Na koniec chętni mogli zrobić sobie zdjęcie w misiowej fotobudce :) Bardzo dziękujemy za ten miły dzień wychowawcom, a szczególnie pani Jadwidze Grzymale, która zajęła się organizacją.








czwartek, 21 listopada 2019

Dzień Życzliwości

        Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Małych i dużych obowiązywał kolor żółty! W klasach został przeprowadzony konkurs na najżyczliwszą osobę. Na korytarzu  wyrosło nam "Drzewo Życzliwości", pełne żółtych liści z miłymi słowami, każdy mógł dołożyć swój listeczek :) Dziękujemy pani Barbarze Pajdak za pomysł na organizację tego dnia w naszej szkole.










Oby moc życzliwości była z Wami na dłuuugo!

poniedziałek, 18 listopada 2019

Na zastępstwie też może być ciekawie!




Klasa 5a wzięła udział w lekcji Wychowania Fizycznego rozwijającej siłę mięśni. Użyto do tego "zapomnianych i zakurzonych" w większości szkół piłek lekarskich. 
Prócz kształtowania jednej z najważniejszych zdolności motorycznych nasi uczniowie musieli mierzyć się z zadaniami wymagającymi 
  • współpracy, 
  • kreatywności w rozwiązywaniu problemów 
  • myślenia strategicznego
Lekcja zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż jej uczestnicy wyszli z sali gimnastycznej zmęczeni, ale bardzo zadowoleni!


piątek, 15 listopada 2019

1b w Muzeum AGH

            15 listopada w Muzeum AGH był naprawdę niezwykły. Zdobyliśmy wiadomości o pracy górników. Przemierzaliśmy górnicze czako. Na wystawie"Dźwięki fizyki"dowiedzieliśmy się czym jest dźwięk i jak działają urządzenia do jego przetwarzania. Finał był najlepszy: mogliśmy wsiąść do bolidu niczym Robert Kubica.









środa, 13 listopada 2019

The history of Europe

Gdzie na Ziemi znajdowała się dzisiejsza Anglia 0,5 miliarda lat temu?
Jak szybko poruszają się płyty tektoniczne?
Co wydarzyło się na terenach dzisiejszej Europy w czasie Pangei - superkontynentu?
Jakie polskie miasto pojawiło się w filmie o historii Europy i dlaczego?
Jak powstała Islandia?

Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy po obejrzeniu filmu dokumentalnego BBC "Wild Europe".

Oto jego fragmenty:

 "Moving continents"

"The Birth of Atlantic"

The film in English, the questions in English, the answers in English!!!
We can manage - bravo 8b!!!

wtorek, 12 listopada 2019

Świętujemy Niepodległość


               Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości,  nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w uroczystym apelu. Wszyscy w odświętnych ubraniach z pieśniami i wierszami na ustach, wspominali tak ważne historyczne wydarzenia. To była prawdziwa lekcja PATRIOTYZMU!


poniedziałek, 11 listopada 2019

Rocznica 80-lecia Sonderaktion Krakau w auli Collegium Novum

8 listopada 2019 roku grupa uczniów z klas 7b i 7c wzięła udział w inscenizowanej rozprawie sądowej honorującej pamięć o profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z 80. rocznicą Sonderaktion Krakau.

Zachęcamy do poznania tej niezwykle dramatycznej wojennej historii, a także do zwiedzenia  Collegium Novum oraz innych zabytkowych budynków Uniwersytetu. 

Autorom tej inscenizacji ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu serdecznie gratulujemy.


Warsztaty przyrodnicze w 1a

8 listopada uczniowie klasy 1a brali udział w warsztatach przyrodniczych, które miały na celu wzbogacić szkołę w rośliny zielone, a także dowiedzieć się jak należy sadzić i pielęgnować rośliny doniczkowe. Lekcja odbyła się dzięki uprzejmości p. Gabrieli Nowaczyk, która poprowadziła lekcję z dziećmi. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i podzielenie się wiedzą na temat roślin.